To, jak žijeme, máme ve svých rukou
Záleží na nás, jak si svůj život zařídíme, sami se můžeme svobodně rozhodnout, s čím se trápit budeme a s čím ne. Rozhovor Marie Těthalové s ředitelkou MUDr. Olgou Kunertovou o duševním zdraví a o tom, jak čelit vyhoření.
Co si můžeme představit pod pojmem „duševní zdraví“?
Já bych to definovala asi jako pocit celkové pohody, smysluplnosti toho, co člověk dělá, pocit, že dostává od života, co potřebuje, že je milován, respektován lidmi, které jsou pro něj důležití…
Takže se to odvíjí i od toho, co se děje v okolí člověka?
Ne. Ne nutně. Nejdůležitější je, jak se člověk tomu, co se děje kolem, staví, jak si připouští případné nezdary, jak se dokáže adaptovat. Moderní, respektive postmoderní směry ve filozofii a psychoterapii staví na tom, že člověk není obětí okolností, naopak si aktivně konstruuje svůj život v interakci s druhými. Máme většinou na to, jaký žijeme život mnohem větší vliv, než si uvědomujeme. A právě ten pocit vlastního vlivu je důležitý pro to, jak se cítíme. Určitým protipólem duševního zdraví je duševní nemoc. Ta se v naší společnosti stále chápe jako něco strašidelného, tajemného…